Jump to content
jim4star

Εμπειρία οδήγησης - γενικό ερώτημα!!

Recommended Posts

Γεια σε ολους δημιουργησα αυτο thread γιατι εχω μια απορια και δεν ηξερα που να την διατυπωσω.:sCo_idk4: Θα ηθελα να μαθω αν γινεται καποιος που δεν εχει εμπειρια στην οδηγηση μοτοσυκλετας(οχι τελειως ασχετος αλλα ουτε κ σχετικος) να ξεκινησει την "μηχανοβια" ζωη του:lol: με μηχανη 600cc ή και παραπανω.Και οταν μιλαω για 600cc εννοω και την SS κατηγορια!!

Θα χαρω πολυ να απαντησετε και ακομα περισσοτερο αν η απορια μου ειναι απορια και αλλων προ-αναβατων ετσι ωστε να βοηθηθουν και αυτοι..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Γεια σε ολους δημιουργησα αυτο thread γιατι εχω μια απορια και δεν ηξερα που να την διατυπωσω.:sCo_idk4: Θα ηθελα να μαθω αν γινεται καποιος που δεν εχει εμπειρια στην οδηγηση μοτοσυκλετας(οχι τελειως ασχετος αλλα ουτε κ σχετικος) να ξεκινησει την "μηχανοβια" ζωη του:lol: με μηχανη 600cc ή και παραπανω.Και οταν μιλαω για 600cc εννοω και την SS κατηγορια!!

Θα χαρω πολυ να απαντησετε και ακομα περισσοτερο αν η απορια μου ειναι απορια και αλλων προ-αναβατων ετσι ωστε να βοηθηθουν και αυτοι..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Γιατι οχι να μην ξεκινησεις την ''μηχανοβια'΄ζωη σου...

Κανενας δεν γεννηθηκε μηχανοβιος αλλα στην πορεια εγινε...

Απλα προσοχη σε ολη την πορεια σου γιατι τα μηχανακια ειναι πολυ πιο επικινδυνα απο τα αυτοκινητα... επειδη εισαι απο παντου εκτεθειμένος...

Ζηλεψα τωρα :sHa_biggrin: :sHa_biggrin: :sHa_biggrin:

Χαχα..γιατι ζηλεψες ρε συ?Ευχαριστω για τις συμβουλες απλα θελω πιο συγκεκριμενα να μαθω αν γινεται να ξεκινησεις αμεσως με κατι πιο δυνατο και οχι με παπακι ή κατι τετοιο!

Χαχα..γιατι ζηλεψες ρε συ?Ευχαριστω για τις συμβουλες απλα θελω πιο συγκεκριμενα να μαθω αν γινεται να ξεκινησεις αμεσως με κατι πιο δυνατο και οχι με παπακι ή κατι τετοιο!

Ας απαντήσω, έστω και καθυστερημένα.....

Μπορείς να οδηγήσεις και μοτοσικλέτα μεσαίου κυβισμού (600cc).

Αρκεί να έχεις το μυαλό στην θέση του.

Ό,τι μηχανάκι και να καβαλήσεις, αν το μυαλό σου είναι πάνω από το κεφάλι σου, δεν θα κάνεις πολλά χιλιόμετρα σώος.

Και δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα φίλε μου.....

Θα σου πρότεινα όμως να ΜΗΝ ξεκινήσεις από SS (SuperSport) γιατί είναι πολύ απαιτητικά στην οδήγηση και δουλεύουν κυρίως ψηλά (που σημαίνει πως αναγκαστικά θα πηγαίνεις γρήγορα και λόγω μεγάλης ακαμψίας πλαισίου και αναρτήσεων είναι πολύ επικίνδυνο).

Ξεκίνησε με κάτι πιο ήπιο....

Πχ με ένα Kawasaki ER-6 (N ή F).

Και ακόμα καλύτερα μεταχειρισμένο.....

Δούλεψέ το για 1 με 1.5 χρόνο, μάθε φρενάρισμα, στρίψιμο κλπ και μετά πάρε ό,τι θέλεις.

Προσωπικά (αν ήμουν στην θέση σου) θα έκανα οπωσδήποτε κάποια μαθήματα στο California Superbike School (level1 & level2) με κόστος περίπου 300¤ ανά level. Αξίζουν μεχρι και το τελευταίο ¤ που θα πληρώσεις γιατί θα μάθεις αναίμακτα και θα μάθεις πολλά.

συμφωνώ απόλυτα με το φίλο! με ότι κ αν αρχίσεις θέλει κυρίως να έχει μυαλό κ σύνεση!! τώρα για τα επί πληρωμή μαθήματα νομίζω άδικος κόπος ειδικά αν το θες για το χαβαλέ σου... εγώ θα πρότεινα αν ποτέ σου δεν είχες 2κυκλο να πάρεις κάτι μεταχειρισμένο αν σε παίρνει για αρχή ή κάτι δανεικό από κάνα φίλο να το δουλέψεις αρκετό καιρό, ή νοίκιασε τπτ παπακια ή super motard καλύτερα μικρου κυβισμού ή κάνα crossaki γενικα (συνήθως ειδικά οι τουριστικές περιοχές έχουν τέτοια προες ενοικίαση) ώστε να εξικοιωθείς σε συμπλέχτη κ να μάθεις σιγά σιγά να το κινείς γρήγορα. Μετά παίρνεις το ss που θες (γιατί όπως ειπώθηκε είναι απαιτητικό στην οδήγηση) κ μαζί με τα μαθήματα οδήγησης που θα κανεις για την απόκτηση διπλώματος θα είσαι αστέρι.

Νοίκιασε κάτι μικρό με συμπλέχτη όμως κ βάλτο σε μια αλάνα ανάλογα το πόσο σχετικός είσαι ή ζήτα βοηθεια κ από κάνα φίλο που ξέρει... δεν ξέρω κ τι ηλικία έχεις, ειδικα αν είσαι μικρός σχετικά θα πετάς με καμιά βδομαδα το πολύ με προπόνηση καλή.

περιμένω να μου πεις τελικά τι αγόρασες...... :wink:

Edited by Terastios

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε

Πρέπει να είστε μέλος για να έχετε την δυνατότητα να σχολιάσετε

Δημιουργήστε λογαριασμό

Εγγραφείτε γρήγορα, εύκολα, και δωρεάν.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό?

Συνδεθείτε τώρα

Σχετικα με το shopforum.gr

Shopforum.gr: Η πρώτη κοινότητα καταναλωτών για ανταλλαγή χρήσιμων πληροφοριών όσον αφορά τις αγορές καθώς, και την αξιολόγηση των προϊόντων / υπηρεσιών που έχουν αγοράσει ήδη τα μέλη της.

Ακολουθήστε μας

Facebook

Τελευταία tweets

Διαφήμιση