Jump to content
break the ice

Ακόμα και παιδιά δημοτικού χτυπά η ανορεξία

Recommended Posts

Ακόμα και παιδιά δημοτικού χτυπά η ανορεξία

Πάνω από 130 εφήβους με διαταραχές πρόσληψης τροφής έχει αντιμετωπίσει από τον Οκτώβριο του 2006 η Μονάδα Εφηβικής Υγείας. Το 3% των περιστατικών αφορούσε ηλικίες κάτω των 11 ετών

Ολοένα και περισσότερους εφήβους -ακόμη και παιδιά δημοτικού- φαίνεται πως «χτυπά» η ψυχογενής ανορεξία στη χώρα μας.

Τα περιστατικά στις Μονάδες που ασχολούνται με τις διατροφικές διαταραχές πολλαπλασιάζονται, ενώ οι ειδικοί βλέπουν πλέον συχνότερα μικρά παιδιά, ηλικίας ακόμη και 9-10 ετών, που αρνούνται να τραφούν. Κάποια από αυτά χρειάζεται να νοσηλευτούν και να λάβουν τροφή με καθετήρα από τη μύτη...

Ενδεικτικό είναι πως από τον Οκτώβριο του 2006, η Μονάδα Εφηβικής Υγείας (ΜΕΥ) του νοσοκομείου Παίδων «Π&Α Κυριακού» έχει αντιμετωπίσει πάνω από 130 εφήβους με διαταραχές πρόσληψης τροφής. Περίπου 20 παιδιά από αυτά χρειάστηκαν νοσηλεία, ενώ μερικά διέκοψαν για κάποιο διάστημα την παρακολούθηση του σχολείου.

Ερευνα της ΜΕΥ σε δείγμα εφήβων της Αττικής έδειξε πως τα παιδιά με πολύ χαμηλό βάρος που δηλώνουν πως θέλουν να χάσουν κι άλλα κιλά και θεωρούνται υψηλού κινδύνου για να αναπτύξουν ανορεξία φθάνουν το 3,5%.

«Διεθνώς το φαινόμενο αποκτά στην εποχή μας μεγαλύτερες διαστάσεις. Φαίνεται πως το ίδιο ισχύει και στη χώρα μας» τονίζει η επιστημονική υπεύθυνη της Μονάδας και λέκτορας παιδιατρικής Αρτεμις Τσίτσικα και συνεχίζει «η επίπτωση της ανορεξίας συνεχώς αυξάνεται και το φαινόμενο παρουσιάζεται σε μικρότερες ηλικίες (3% των περιπτώσεων αφορούν παιδιά μικρότερα των 11 ετών) καθώς και σε ενήλικες γυναίκες. Αυξάνεται επίσης η επίπτωση στα αγόρια και στα κατώτερα κοινωνικοοικονομικά στρώματα».

Αυτό σημαίνει πως αργά αλλά σταθερά διευρύνεται η κυρίαρχη τάση που θέλει την ανορεξία να αφορά σχεδόν αποκλειστικά κορίτσια στην εφηβεία, ηλικίας 12-19 ετών, ανώτερων κοινωνικοοικονομικών στρωμάτων, αθλήτριες κ.λπ.

Ζητούν βοήθεια

Οπως άλλωστε υπογραμμίζει και ο επίκoυρος καθηγητής Παιδοψυχιατρικής και διευθυντής της Πανεπιστημιακής Παιδοψυχιατρικής Κλινικής στο Νοσοκομείο Παίδων «Αγία Σοφία», Γεράσιμος Κολαϊτης, «ολοένα και συχνότερα βλέπουμε γονείς μικρών παιδιών να αναζητούν βοήθεια για το συγκεκριμένο πρόβλημα. Εχουμε νοσηλεύσει ακόμη και παιδιά 9-10 ετών που περιορίζουν συνεχώς τη λήψη τροφής. Ορισμένα φθάνουν στο σημείο να λαμβάνουν μόνο υγρά».

Δεν είναι τυχαίο πως την τελευταία 7ετία, πάνω από 20% των παιδιών κι εφήβων που νοσηλεύθηκαν στη Μονάδα Ενδονοσοκομειακής Νοσηλείας της Παιδοψυχιατρικής Κλινικής του «Αγία Σοφία» αποτελούσαν περιπτώσεις ψυχογενούς ανορεξίας και συναφών διαταραχών.

Τα προηγούμενα 18 χρόνια (από τον Οκτώβριο του 1986, όταν δημιουργήθηκε η Μονάδα ως το 2004) το αντίστοιχο ποσοστό ήταν 15%. «Αρχικός στόχος της θεραπείας περιβάλλοντος είναι η βαθμιαία επαναπόκτηση βάρους. Ακολουθεί ατομική ψυχοθεραπεία, θεραπευτική εργασία με την οικογένεια, αφού οι διατροφικές διαταραχές συχνά σχετίζονται με οικογενειακές δυσλειτουργίες, καθώς και φαρμακοθεραπεία όπου υπάρχει ανάγκη» διευκρινίζει ο κ. Κολαίτης.

Οπως προσθέτει η παιδοψυχίατρος στην ίδια κλινική, Στέλλα Χαριτάκη, «οι οργανικές επιπτώσεις της ανορεξίας μπορεί να είναι πολύ σοβαρές και αφορούν σε όλα σχεδόν τα συστήματα: κυκλοφορικό, κεντρικό νευρικό σύστημα, μυϊκό, πεπτικό, γενετικό, ενδοκρινικό, μεταβολισμός, οστά κ.ά.». Η νοσηλεία είναι ορισμένες φορές επιβεβλημένη, ενώ η αναγκαστική σίτιση με χρήση ρινονηστιδικού καθετήρα -από τη μύτη στο πρώτο τμήμα του λεπτού εντέρου- συχνή.

Μία από τις συνήθεις παρενέργειες είναι η καρδιακή δυσλειτουργία - βραδυκαρδία. Η θεραπεία της ανορεξίας μπορεί να είναι μακροχρόνια, ενώ η θνησιμότητα μπορεί να φθάσει και το 20% - 25%.

«Οσο νωρίτερα γίνει η διάγνωση τόσο καλύτερα για τον ασθενή» σημειώνει η παιδίατρος εφηβικής ιατρικής Φλόρα Μπακοπούλου, από το Κέντρο Πρόληψης & Υγείας Εφήβων της Α' Πανεπιστημιακής Παιδιατρικής Κλινικής, που δέχεται πλέον περισσότερα περιστατικά απ ό,τι παλιότερα. Οπως η ίδια τονίζει, το πρότυπο ομορφιάς της εποχής συνδράμει στην έξαρση της διαταραχής, από τη στιγμή που οι έφηβοι βομβαρδίζονται από ΜΜΕ και από το Διαδίκτυο -όπου υπάρχουν ειδικές ιστοσελίδες και φόρα- με συνθήματα του τύπου the thinner is the winner (ο πιο αδύνατος είναι ο νικητής)...

Διαφορετική όψη του ίδιου νομίσματος είναι η ψυχογενής βουλιμία, σύμφωνα με την ψυχολόγο Εύα Σαλαμινίου, αντιπρόεδρο της οργάνωσης «ΑΝΑΣΑ». Οπως εξηγεί η ίδια: «η βουλιμία είναι ψυχιατρική πάθηση όπως και η ανορεξία με συγκεκριμένη συμπτωματολογία: έντονη ενασχόληση του πάσχοντος με το σωματικό του βάρος, διαταραγμένη εικόνα σώματος - είμαι αδύνατος και βλέπω τον εαυτό μου παχύ κ.ά.

Η διαφορά είναι πως ο ανορεκτικός προκειμένου να ελέγξει το βάρος του δεν τρώει, ενώ ο βουλιμικός έχει επεισόδια υπερφαγίας, καταναλώνει δηλαδή τεράστια ποσότητα φαγητού σε μικρό χρονικό διάστημα και μετά κάνει εμετό, ώστε να μη μετατραπεί το φαγητό σε βάρος. Γι' αυτό και οι βουλιμικοί έχουν φυσιολογικό ή χαμηλό βάρος».

ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Το πρόβλημα σε αριθμούς

Οπως έδειξε έρευνα της Μονάδα Εφηβικής Υγείας (ΜΕΥ) του Νοσοκομείου Παίδων «Π&Α Κυριακού» σε δείγμα εφήβων της Αττικής 15 ετών:

* 12,66% των εφήβων έχει χαμηλό βάρος σώματος σε σχέση με το φύλο, το ύψος και την ηλικία

* 6% των εφήβων έχει πολύ χαμηλό (παθολογικό) βάρος σώματος σε σχέση με το φύλο, το ύψος και την ηλικία

* Τα κορίτσια με χαμηλό και πολύ χαμηλό βάρος σώματος είχαν τετραπλάσια συχνότητα από τα αγόρια (78% των παιδιών με πολύ χαμηλό βάρος σώματος ήταν κορίτσια)

* Αναλογία κοριτσιών/αγαγοριών με χαμηλό και πολύ χαμηλό βάρος σώματος: 4/1

* Από τα παιδιά με πολύ χαμηλό βάρος σώματος ένα ποσοστό 60% ανέφεραν ότι θα επιθυμούσαν να χάσουν επιπλέον βάρος και ότι τους απασχολεί πολύ η εικόνα σώματος - 3,5% επί του συνόλου.

ΖΕΤΑ ΔΟΥΚΑ

Στα 15 άρχισα να τρώω ελάχιστα, μερικές φορές και καθόλου

«Ολα ξεκίνησαν στα 15, όταν άρχισα να τρώω ελάχιστα. Μερικές φορές και καθόλου. Σταδιακά έφθασα να ζυγίζω 40 κιλά, με ύψος 1.75. Ημουν πολύ μικρή και δεν ήξερα ότι έπασχα από ανορεξία. Στα 17 μου κόπηκε η περίοδος για 9 μήνες και επισκέφθηκα έναν γυναικολόγο. Αν δεν είχε συμβεί αυτό, δεν θα είχα πάει σε γιατρό»...

Η ηθοποιός Ζέτα Δούκα υπήρξε ένα από τα θύματα του φάσματος των διατροφικών διαταραχών στη χώρα μας. Υστερα από δύο χρόνια ανορεξίας μεταπήδησε στη βουλιμία, όπως πολλοί άλλοι ανορεξικοί. «Από τα 17 μέχρι τα 26 μου υπήρξα βουλιμική κατά περιόδους. Ηταν πιο ύπουλο, αφού δεν φαινόταν επάνω μου. Ετρωγα κι έκανα εμετό.

Μπορεί μέχρι και 10 φορές την ημέρα». Η πρόεδρος σήμερα της οργάνωσης «ΑΝΑΣΑ» -που δημιουργήθηκε με στόχο την υποστήριξη ανθρώπων που πάσχουν από διαταραχές πρόσληψης τροφής- περιγράφει πως «υπήρχαν περίοδοι που δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου κι άλλες που πίστευα πως είχα ξεφύγει.

Κάποια στιγμή στα 26 μου είπα - μέχρι εδώ. Υπάρχει ένας μαγικός διακόπτης σε κάθε άνθρωπο. Σηκώνεις τον διακόπτη και ζεις. Εμένα μου πήρε πολλά χρόνια». Τώρα νιώθει τυχερή, αφού 11 χρόνια διατροφικών διαταραχών της άφησαν μόνο μια ελαφρά αναιμία.

Αιτίες

Τι έφταιξε; «Για κάθε άνθρωπο τα αίτια μπορεί να είναι διαφορετικά. Εγώ ήμουν ανέκαθεν άτομο τελειομανές και δεν είχα δεχτεί την ποιότητα και την ποσότητα αγάπης κι ενδιαφέροντος που ήθελα από το οικογενειακό και κοντινό μου περιβάλλον».

Η συμβουλή που δίνει τώρα στους νέους είναι: «μην πιστεύετε πως μπορείτε να δοκιμάσετε οτιδήποτε χωρίς αργότερα να πληρώσετε τις συνέπειες, επειδή έχετε όλη τη ζωή μπροστά σας. Μην προσπαθήσετε να μοιάσετε σε κανέναν. Είστε μοναδικοί».

ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ

Οταν ο έφηβος:

* αναζητεί και προβληματίζεται όλο και περισσότερο για τις θερμίδες στα τρόφιμα

* σταματάει ξαφνικά να τρώει με τους γονείς του

* αποφεύγει συστηματικά το λίπος

* αδυνατεί να διατηρήσει το βάρος του μέσα στα φυσιολογικά όρια για το φύλο, το ύψος και την ηλικία του

* έχει αποκτήσει υπερβολικό φόβο για την παχυσαρκία

* νομίζει πως είναι παχουλός ενώ το βάρος του είναι πολύ χαμηλό

* έχει αμηνόρροια

πηγη :ethnos.gr / ΓΙΑΝΝΗΣ ΦΩΣΚΟΛΟΣ

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε

Πρέπει να είστε μέλος για να έχετε την δυνατότητα να σχολιάσετε

Δημιουργήστε λογαριασμό

Εγγραφείτε γρήγορα, εύκολα, και δωρεάν.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό?

Συνδεθείτε τώρα

Σχετικα με το shopforum.gr

Shopforum.gr: Η πρώτη κοινότητα καταναλωτών για ανταλλαγή χρήσιμων πληροφοριών όσον αφορά τις αγορές καθώς, και την αξιολόγηση των προϊόντων / υπηρεσιών που έχουν αγοράσει ήδη τα μέλη της.

Ακολουθήστε μας

Facebook

Τελευταία tweets

Διαφήμιση