Jump to content
Virus

Εγκατάσταση Windows με χρήση του Boot Camp Assistant

Recommended Posts

Παρότι το Mac OS X είναι το πιο προηγμένο λειτουργικό που κυκλοφορεί στην αγορά και σίγουρα πιο προηγμένο από τα Windows, μερικοί αγοράζουν Mac με την λογική να μπορούν να εγκαταστήσουν και τα Windows ακόμα και αν δεν χρειαστεί να τα χρησιμοποιήσουν ποτέ. Στο παρόν άρθρο θα δούμε σε μερικά πολύ απλά βήματα πως θα το κάνουμε αυτό.

Ανοίγουμε τον Finder, πηγαίνουμε στον φάκελο Applications\Utilities και τρέχουμε το πρόγραμμα Boot Camp Assistant

screen-shot-2009-09-25-at-5-14-43-pm-copy.png?w=500&h=312

Η πρώτη οθόνη που θα δούμε είναι κάπως έτσι, πατάμε continue για να ξεκινήσουμε την διαδικασία

screen-shot-2009-09-25-at-5-14-55-pm.png?w=500&h=312

Στην επόμενη οθόνη θα πρέπει να επιλέξουμε πόσο χώρο θα δώσουμε στην κατάτμηση που θα αφιερώσουμε στα Windows, επιλέγουμε το μέγεθος της κατάτμηση ανάλογα με τις απαιτήσεις της έκδοσης των Windows:

screen-shot-2009-09-25-at-5-15-13-pm.png?w=500&h=312

Αφότου επιλέξουμε το μέγεθος της κατάτμησης, πατάμε “Partition” και περιμένουμε μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία, η εικόνα που θα δούμε είναι κάπως έτσι.

screen-shot-2009-09-25-at-5-15-30-pm.png?w=500&h=312

Αφότου ολοκληρωθεί η διαδικασία τοποθετούμε ένα CD/DVD με τα Windows και πατάμε “Start Installation”, όπως στην επόμενη εικόνα

screen-shot-2009-09-25-at-5-17-02-pm.png?w=500&h=312

Από εδώ και πέρα η διαδικασία είναι όπως την γνωρίζετε από τα PC.

Εδώ αναλυτικός οδηγός πώς να κάνετε format στα ΧΡ

Μετά την ολοκλήρωση της εγκατάστασης τοποθετούμε το DVD του Leopard και εγκαθιστούμε τους Bootcamp Drivers.

Edited by stratos81

Καλησπέρα παιδια.Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα το οποίο προσπαθώ να λύσω και δεν έχω βρει πουθενά καμία λύση.Έχω ενα macbook 13.3 που αγόρασα με το που κυκλοφόρησε το Μάρτιο του 2008 και θέλω να του περάσω τα 7 αφού έσβησα τα ΧΡ πριν από λίγο καιρό.Κάνω την διαδικασία που γνώριζα μέχρι χτες,αυτή που περιγράφεται και στο συγκεκριμένο θέμα,αλλά αφού γίνεται κανονικά η εγκατάσταση των 7 μετά από τα απαιτούμενα restarts στο τελευταίο δείχνει να έχει ένα underscore (_) πάνω αριστερά, να τρεμοπαίζει και να μην μπαίνει στο λειτουργικό. Έχω δοκιμάσει τη διαδικασία της επανεγκατάστασης,της επιδιόρθωσης αλλά και να μπω στο command prompt μέσω του DVD και να σβήσω τους drivers της κάρτας γραφικών αλλά δεν γίνεται κάτι.Σας παρακαλώ αν ξέρετε κάτι help me γιατί έχω τρελαθεί να ψάχνω

Σημείωση.Tα Windows που περνώ είναι γνήσια και έχω δοκιμάσει και τα 3 διαφορετικά δισκάκια που χρησιμοποιώ αλλού και δουλεύουν κανονικότατα.

Καλησπέρα παιδια.Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα το οποίο προσπαθώ να λύσω και δεν έχω βρει πουθενά καμία λύση.Έχω ενα macbook 13.3 που αγόρασα με το που κυκλοφόρησε το Μάρτιο του 2008 και θέλω να του περάσω τα 7 αφού έσβησα τα ΧΡ πριν από λίγο καιρό.Κάνω την διαδικασία που γνώριζα μέχρι χτες,αυτή που περιγράφεται και στο συγκεκριμένο θέμα,αλλά αφού γίνεται κανονικά η εγκατάσταση των 7 μετά από τα απαιτούμενα restarts στο τελευταίο δείχνει να έχει ένα underscore (_) πάνω αριστερά, να τρεμοπαίζει και να μην μπαίνει στο λειτουργικό. Έχω δοκιμάσει τη διαδικασία της επανεγκατάστασης,της επιδιόρθωσης αλλά και να μπω στο command prompt μέσω του DVD και να σβήσω τους drivers της κάρτας γραφικών αλλά δεν γίνεται κάτι.Σας παρακαλώ αν ξέρετε κάτι help me γιατί έχω τρελαθεί να ψάχνω

Σημείωση.Tα Windows που περνώ είναι γνήσια και έχω δοκιμάσει και τα 3 διαφορετικά δισκάκια που χρησιμοποιώ αλλού και δουλεύουν κανονικότατα.

Πριν λιγο καιρο που ηθελα να βαλω και εγω 7 στο macbook μου... ανακαλυψα πως δεν υπαρχουν drivers της apple οπως υπαρχουν για xp & vista οποτε πρεπει να περιμενουμε να βγαλει η apple drivers για τα 7...

Διαφορετικα νομιζω δεν μπορουμε να τα περασουμε...

:111:

kαλησπερα και από μένα

έχεις snow leopard η τα leopard ?

έχεις κάνει τις αναβαθμίσεις του λειτουργικού ?

και τέλος έχεις κατεβάσει την τελευταία έκδοση του boot camp

επίσης όταν κάνεις restart κράτα πατημένο το ΠΛΗΚΤΡΟ alt λογικά θα εμφανίσει 2 σκληρούς δίσκους και επέλεξε τα windows.

όταν έκανες εγκατάσταση πόσο χώρο από τον σκληρό δίσκο έβαλες για τα windows και σε τι φόρμά fat32 η ntfs

πρέπει να σου πω ότι με windows σπασμένα σε ξένα φόρουμ έχουν αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα......

ενημέρωσε μας ...

Edited by stratos81

kαλησπερα και από μένα

έχεις snow leopard η τα leopard ?

έχεις κάνει τις αναβαθμίσεις του λειτουργικού ?

και τέλος έχεις κατεβάσει την τελευταία έκδοση του boot camp

επίσης όταν κάνεις restart κράτα πατημένο το ΠΛΗΚΤΡΟ alt λογικά θα εμφανίσει 2 σκληρούς δίσκους και επέλεξε τα windows.

όταν έκανες εγκατάσταση πόσο χώρο από τον σκληρό δίσκο έβαλες για τα windows και σε τι φόρμά fat32 η ntfs

πρέπει να σου πω ότι με windows σπασμένα σε ξένα φόρουμ έχουν αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα......

ενημέρωσε μας ...

Ειχα τοsnow leopard αναβαθμισμένο από leopard και έκανα format και ξαναέβαλα snow leopard αλλά με clean install.Πάντα full updated.

Αυτό το link που μου δίνεις όπως και έψαξα πιο πριν και νομίζω,είναι για να το τρέξεις αφού γίνει η εγκατάσταση των Windows.By the way είναι αρχείο executable "*exe",άρα των Windows.

Με αυτό τον τρόπο που περιέγραψες προσπαθώ να μπω στα Windows και δεν μπαίνουν.Του όρισα 22 GB από τα 232 που έχει καθαρά.Το έβαλα με το bootcamp να κάνει το partition και μετά μέσα από το windows installer επέλεξα το δίσκο και τον έκανα format για να συνεχίσει.Το λειτουργικό είναι original downloaded από την Microsoft.

Τhanx in advance

ωραια τα εχεις ολα κάνει σωστα ....

λοιπόν υποθέτω ότι έχεις κάνει εγκατάσταση σε φόρμά NTFS γιαυτό έχεις βάλει 22g μόνο όταν έκανες την εγκατάσταση... τα windows σου ζητάνε να επιλέξεις σε τι φόρμά θα γίνει η εγκατάσταση επέλεξες ntfs ? η fat32.

Νομίζω ότι είναι λίγα τα 22g ...επέλεξε 32g και κανε την εγκατάσταση σε fat32

λογικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα.

τώρα αυτό που λες για τα windows είναι δοκιμαστική εκδοσή ?

είναι beta μήπως τελικά αυτό δημιουργεί το πρόβλημα πάντως όσοι έχουν βάλει τα 7 έχουν πρόβλημα με τον ήχο και με τις αναβαθμίσεις

ωραια τα εχεις ολα κάνει σωστα ....

λοιπόν υποθέτω ότι έχεις κάνει εγκατάσταση σε φόρμά NTFS γιαυτό έχεις βάλει 22g μόνο όταν έκανες την εγκατάσταση... τα windows σου ζητάνε να επιλέξεις σε τι φόρμά θα γίνει η εγκατάσταση επέλεξες ntfs ? η fat32.

Νομίζω ότι είναι λίγα τα 22g ...επέλεξε 32g και κανε την εγκατάσταση σε fat32

λογικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα.

τώρα αυτό που λες για τα windows είναι δοκιμαστική εκδοσή ?

είναι beta μήπως τελικά αυτό δημιουργεί το πρόβλημα πάντως όσοι έχουν βάλει τα 7 έχουν πρόβλημα με τον ήχο και με τις αναβαθμίσεις

σε ΝΤFS το έκανα γιατί τα WINDOWS 7 δεν μπορούν να εγκατασταθούν σε δίσκο FAT32...

Είναι final release από εταιρία.Δεν με πολυαπασχολεί η κάθε αναβάθμιση,τα θέλω για ενα συγκεκριμένο σκοπό.

δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο τα έχεις κάνει όλα σωστά

το μόνο που θα σου πρότεινα είναι να βρεις τα windows 7 από γνήσιο cd και όχι σπασμένο η κατεβασμένο από το Internet και να δοκιμάσεις να κάνεις εγκατάσταση αφήνοντας τουλάχιστον 50 g για τα windows 7.

καλή επιτυχία

δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο τα έχεις κάνει όλα σωστά

το μόνο που θα σου πρότεινα είναι να βρεις τα windows 7 από γνήσιο cd και όχι σπασμένο η κατεβασμένο από το Internet και να δοκιμάσεις να κάνεις εγκατάσταση αφήνοντας τουλάχιστον 50 g για τα windows 7.

καλή επιτυχία

Χτες βράδυ δοκίμασα να περάσω την ίδια version των Windows 7 από το ίδιο δισκάκι στο Macbook της κοπέλας μου που είναι δύο μοντέλα προηφούμενα από το δικό μου που τελικά κυκλοφόρησε MIDDLE 2009.Πέρασε κανονικότατα και είδα ότι εμένα εκεί που μου έκανε το τελευταίο restart στης κοπέλας μου συνέχισε κανονικά και μπήκε κατευθείαν στα Windows(Preparing your desktop-Εκει εμένα μου έβγαζε Shutting Down).

Ξενερωμένος απίστευτα λοιπόν πήγα στο σπίτι και είπα ας κάνω μια τελευταία προσπάθεια να περάσω το "κατεβασμένο παράνομα" πλέον λειτουργικό Windows 7 Enterprise Edition(Μία έκδοση που δεν είχα δοκιμάσει πριν).Η συγκεκριμένη version δούλεψε κανονικότατα και χωρίς κανένα πρόβλημα(παρά μόνο ήχου που συμβαίνει ως συνήθως μέχρι να βγάλει καινούριους drivers η Apple.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε

Πρέπει να είστε μέλος για να έχετε την δυνατότητα να σχολιάσετε

Δημιουργήστε λογαριασμό

Εγγραφείτε γρήγορα, εύκολα, και δωρεάν.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό?

Συνδεθείτε τώρα

Σχετικα με το shopforum.gr

Shopforum.gr: Η πρώτη κοινότητα καταναλωτών για ανταλλαγή χρήσιμων πληροφοριών όσον αφορά τις αγορές καθώς, και την αξιολόγηση των προϊόντων / υπηρεσιών που έχουν αγοράσει ήδη τα μέλη της.

Ακολουθήστε μας

Facebook

Τελευταία tweets

Διαφήμιση