Jump to content
Runaway

Vista + 7 σε λάπτοπ: Γίνεται;

Recommended Posts

:110:

Έχω ένα λάπτοπ toshiba το οποιο εχει vista. Οταν θελω να κανω φορματ βαζω το cd του, το οποιο δεν ειναι τα κλασσικα windows. Ξερετε αυτα της "επιδιορθωσης" που εχουν μεσα και drivers για το λαπτοπ. Καταλαβατε περι τινος προκειται...

Σκεφτομαι να βαλω Και τα 7. Δλδ να χω και τα 2 μαζί.

Τα vista θα τα κάνω setup στον C (κλασσικα). Τα 7 θα τα βάλω στον E. (δισκο)

Τωρα λεω, επειδη ειναι περιεργη η φαση με τα vista (me to cd), μηπως μου δημιουργησει προβλημα;

Ξερω γω πχ με το boot. Θα κανει κανονικα ή θα βγαζει προβλημα επειδη τα 7 δεν εχουν τους drivers?

Ειναι ενα ρισκο αυτο λογικα αμα κοιταξεις στην σελιδα του κατασκευαστει του laptop θα βρεις σιγουρα drivers... γιατι ομως να βαλεις και vista και 7?

Εγω απο πειρα σε λειτουργικο windows θα σου προτεινα να εχεις XP και αν θελεις βαλε και τα 7 να τα δεις....

Εγω απο πειρα σε λειτουργικο windows θα σου προτεινα να εχεις XP και αν θελεις βαλε και τα 7 να τα δεις....

Τα xp τα έχω σε άλλον υπολογιστή και δεν τρελαίνομαι τόσο. και θέλω να κρατήσω τα vista γιατί είναι αρκετά καλά. Όσο για τα 7, τα έχω δουλέψει σε υπολογιστή φίλου και από ότι είδα (και από ότι μου λέει και ο φίλος) είναι καλά.

Τώρα έχω και κάποιες αμφιβολίες με το boot. Όταν ανοίγω τα λάπτοπ, μου βγάζει το σήμα της Toshiba, φορτώνει, και πάει κατευθείαν στην επιλογή χρηστών.

1)Αν βάλω και τα 7, θα καταλαβαίνει το λάπτοπ πως μετά την σελίδα με την φόρτωση πρέπει να με ρωτήσει ποιο λειτουργικό θέλω να δουλέψω; Θα αναγνωρίζει δλδ και τα δύο; Ή (στην χειρότερη) θα μπερδεύεται και δεν θα αναγνωρίζει τπτ;

2) Τα vista του λάπτοπ έχουν κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που δεν τα χουν τα νορμάλ. πχ την ένδειξη μπαταρίας δίπλα στην ώρα, μια εργαλειοθήκη που βρίσκεται στο πάνω μέρος της οθόνης, κ.α. Αυτά θα τα έχει και στα 7?

Όλα αυτά τα φοβάμαι επειδή πρόκειται για λάπτοπ. Σε Η/Υ δεν θα είχα πρόβλημα γιατί είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.

Όταν υπάρχει στο μηχάνημα πάνω από 1 λειτουργικό σύστημα, στο άνοιγμα του υπολογιστή ανοίγει ο Windows Boot Loader ( ; ) που εκεί σου δείχνει τα λειτουργικά που έχει ο υπολογιστής και διαλέγεις ποιο θέλεις.. :110:

Όταν υπάρχει στο μηχάνημα πάνω από 1 λειτουργικό σύστημα, στο άνοιγμα του υπολογιστή ανοίγει ο Windows Boot Loader ( ; ) που εκεί σου δείχνει τα λειτουργικά που έχει ο υπολογιστής και διαλέγεις ποιο θέλεις.. :110:

Καλό αυτό! (Manager είναι ;) ) Τελείωσε το θέμα του boot πιστεύω!

Σχετικά με την δύο ερώτηση κανείς; :1a:

Θα πρότεινα να μην βάλεις βίστα κ 7 μαζί γιατί απλά δεν έχει νόημα. Τα 7 είναι καλύτερα απ όλες τις απόψεις. τώρα όσον αφορά το φορμάτ κ αν επιμένεις με το 2πλο μπουτ, θα έλεγα να χωρίσεις πρώτα το σκληρό στα 2 και καλού κακού να κάνεις ολικό φορμάτ κ μάλιστα μετά να μη βάλεις το recovery disc που έχει για τα βίστα,αλλά μια καθαρή εγκατάσταση. από άποψη drivers (όπως κ ειπώθηκε κ μιας κ το hardware σου ήταν συμβατό με βίστα) δε θα χεις πρόβλημα λογικά, τα περισσότερα θα αναγνωριστούν αυτοματα, αλλά μη παίρνουμε κ όρκο μιας κ εγώ πχ την πάτησα σε 2 σημεία (τέσπα). για ενδείξεις μπαταρίας κτλ που ρώτησες, μην ανησυχείς τα 7 έχουν τα πάντα και μάλιστα έχουν κ gadgetakia για ότι σκεφτείς!!

παιδια καλημερα.το εχω κανει σε toshiba laptop 2005 που ειχε αρχικα xp .το πιο σοβαρο ειναι για να δουλεψει χωρις κανενα προβλημα να βαλουμε πρωτα το παλιο λειτουργικο και μετα το πιο νεο.φυσικα σε αλλο particion

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε

Πρέπει να είστε μέλος για να έχετε την δυνατότητα να σχολιάσετε

Δημιουργήστε λογαριασμό

Εγγραφείτε γρήγορα, εύκολα, και δωρεάν.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό?

Συνδεθείτε τώρα

Σχετικα με το shopforum.gr

Shopforum.gr: Η πρώτη κοινότητα καταναλωτών για ανταλλαγή χρήσιμων πληροφοριών όσον αφορά τις αγορές καθώς, και την αξιολόγηση των προϊόντων / υπηρεσιών που έχουν αγοράσει ήδη τα μέλη της.

Ακολουθήστε μας

Facebook

Τελευταία tweets

Διαφήμιση