Jump to content
MasterMj

Ελλάδα και Αγορά

Recommended Posts

Προχθές που έκανα μια βόλτα στην αγορά, παρατήρησα πως, όλοι οι καταστηματάρχες, κυνηγούσαν μύγες εντωμεταξύ, οι τιμές στα προϊόντα τους, εφιαλτικές ακόμη και για έναν που έχει χρήμα.

Αν περιμένετε Ελληνάκια μου καλά, να πάμε μπροστά έτσι, το χάσαμε το τρένο.

Να σημειώσω πως και εγώ, γέννημα θρέμμα Έλληνας είμαι, δεν παύει όμως, να σταυρώνω το παράλογο.

Καλά, αυτά τα ρούχα δε, έχουν πάει στην κορυφή [οι τιμές τους].

Τα μόνα καταστήματα ρούχων που την παλεύουν ακόμη, είναι αυτά του ZARA.

Ο FOKAS κλποι, δεν θα μείνουν ανοικτοί, σε αρκετές πόλης της χώρας μας, όπως και στην δική μου.

80 Ευρώ ένα πουκάμισο [κατάστημα FOKA], όχι, να τα λέμε.. να τα λέμε κύριοι.

60 Ευρώ, μια γραβάτα [κατάστημα FOKA]. Καλά, αυτός, δεν την παλεύει.

Δεν πληρώνεις μάρκα, πληρώνεις αμυαλοσύνη. Όταν είσαι βλάκας με τέτοια κρίση, πληρώνεις αμυαλοσύνη.

Έχουν κοροΐδα οι FOKAS και άλλοι που πάνε και τα στάζουν.. πολύ πράμα σου λέω.

Και εγώ ήμουν μια φορά κοροΐδο στον FOKA. Πήρα ένα κασκόλ που το ήθελα πολύ αλλά, σκέφτηκα πως, μια φορά θα το κάνω σε αυτόν. ¶λλο να ψωνίζεις σαν μλ/κας.

Αυτό που έκανα, πάλι καλά ήταν. ¶λλο στάξτα μια φορά και άλλο κοροΐδο.

Μας φταίει μετά ο αλμούνια.

Μάμισέτα σου λέω.

Ένα μήνυμα στους καταστηματάρχες τώρα, με αγάπη από μένα, για το μαύρο για αυτούς, 2010: Ρίξτε τις τιμές σας γιατί, δεν χάνετε εμάς, χάνετε το κατάστημά σας.

Έχετε έξοδα και εκεί θα την πατήσετε.. έρχεται.. βρομάει.

Aλίμονο στα μικρομάγαζα.... Αυτοί οι μεγαλοκαρχαρίες δεν έχουν ανάγκη...

Τα μικρομάγαζα που αναφέρεις και καλά κάνεις, να μάθουν να έχουν εξευτελιστικές τιμές στα προϊόντα τους [επίσης].

Τα καταστήματα FOKA, ναι, είναι μεγαλοκαρχαρίες όμως σε αυτά του ZARA, υπάρχει μέρα με την νύχτα στην διαφορά τιμών.

Τα μικροκαταστήματα η και μικρομάγαζα όπως λες και συ, να κοιτάξουν να μας πάρουν στο πλευρό τους, με ανθρώπινες τιμές και όχι να περιμένουν κοροΐδα και αυτοί. Τι να κάνουμε, παντού είμαστε χάλια, τώρα θα το κρύψουμε ;

Πολλές φορές, θα μπορούσα να μιλήσω αυστηρότερα για τα μικρομάγαζα.

Αν ο FOKAS έχει ένα πουκάμισο στα 80 και πας να το πάρεις από ένα μικρομάγαζο στα 40, δεν είναι επίσης κλέψιμο ;.. Μην τρελαθούμε ;

Οι ξένοι, έχετε δει στο ίντερνετ, φίρμες η και μη, πόσο τα δίνουν [με τα μεταφορικά] η και πολλοί από αυτούς, δωρεάν τα μεταφορικά.

Για να κάτσουμε λίγο καλά λέω εγώ.. όχι εσένα προσωπικά, γενικά το λέω.

Όπως είπα και στο αρχικό σημείο με το άνοιγμα του θέματός μου, προχθές, νόμισα πως ξαναχτυπά ο Hitler και όλοι κρύφτηκαν στα σπίτια τους.. τρόμαξα στην κυριολεξία. Ψυχή δεν υπήρχε στους δρόμους και τα καταστήματα, ήταν με τους ταμίες, ένα δύο φίλους και 4 με 5 άτομα όπου, ναι μεν κοιτούσαν τι θα πάρουν όμως, λίγοι τελικά πήραν στο τέλος κάτι. Αυτό φίλτατε μου, και στα μικρομάγαζα όπου και αναφέρεσαι.

Δεν πρόκειται να καλύψω κανέναν, όλοι στον σταυρό επάνω, όπως, όσα χρόνια είχα αυτοί εμάς, τους πολίτες, πριν το μπαμ της οικονομικής κρίσης.

Από τον Μάρτιο του 2010, θα κλάψουν μάνες με την κατάσταση, αυτήν της οικονομίας και φυσικά, των όλων δυσάρεστων αποτελεσμάτων που ήρθαν, αλλά και θα έρθουν.. από την οικονομική κρίση.

Δεν έχει δει τίποτε ακόμη ο κόσμος.. στο λέω.

Όπως έστρωσαν [ο κόσμος], πρέπει να κοιμηθούν και δυστυχώς, παίρνω το θάρρος να το πω.. και τα παιδιά τους.

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε

Πρέπει να είστε μέλος για να έχετε την δυνατότητα να σχολιάσετε

Δημιουργήστε λογαριασμό

Εγγραφείτε γρήγορα, εύκολα, και δωρεάν.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό?

Συνδεθείτε τώρα

Σχετικα με το shopforum.gr

Shopforum.gr: Η πρώτη κοινότητα καταναλωτών για ανταλλαγή χρήσιμων πληροφοριών όσον αφορά τις αγορές καθώς, και την αξιολόγηση των προϊόντων / υπηρεσιών που έχουν αγοράσει ήδη τα μέλη της.

Ακολουθήστε μας

Facebook

Τελευταία tweets

Διαφήμιση