Jump to content
Petros

Πως να ψωνίσετε στο ebay και άλλες σελίδες μέσω paypal εν μέσω capital control

Recommended Posts

Επειδή πολύ χρηστες θέλουν να αγοράσουν μέσω ebay και δεν μπορούν τους τελευταίους 3 μήνες σας παρουσιάζω έναν τρόπο με τον οποιο μπορείτε να αγοράσετε εν μέσω capital control.

Αρχικά το paypal έχει μπλοκάρει τις συναλλαγές για Έλληνες χρηστες με χρηστες paypal εξωτερικού. Το μπλοκάρισμα συναλλαγών ισχύει στις πληρωμές μέσω κάρτας ή τραπεζικού λογαριασμού.

Αν χρησιμοποιήσετε το paypal balance επιτρέπει κανονικά τις αγορές.

Επομένως θα πρέπει με κάποιον τρόπο να βάλετε χρήματα στο paypal balance σας.

Αυτό μπορείτε να το κάνετε ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα.

1) Συνδέεστε στον λογαριασμό σας στο paypal.

2) Αφού συνδεθείτε πατήστε στην καρτέλα 'Request Money'.

3) Στην συνεχεια πατήστε στην επιλογή request money.

4) Στο πεδιο 'Recipient's email address' θα πρεπει να βάλετε ένα διαφορετικό δικό σας email από αυτό που χρησιμοποιείτε στο paypal.

5) Στο ποσο βάζετε το ποσο που θέλετε να προστεθεί στο paypal balance σας.

Το paypal για την συναλλαγή αυτή θα κρατήσει προμήθεια 0.35 ευρω + 0.034% από την συνολική αξια που θα βάλετε.

Δηλαδή αν θέλετε να βάλετε 100 ευρω θα κρατήσει 0.35 ευρω + 100 * 0.034 = 3.84 ευρω.

Αν βάλετε 100 θα μπουν 96.16 ευρω στον λογαριασμό σας.

6) Θα βάλετε ότι πληρώνετε για goods.

7) Και στην συνεχεια πατήστε continue.

Μόλις ολοκληρώσετε την διαδικασία αυτή θα σταλθεί ένα email στην διεύθυνση 'Recipient's email address' που χρησιμοποιήσατε στο οποιο θα ζητείτε να πληρώσετε το ποσο που βάλατε στο βήμα 5. Στην ουσία θα πληρώσετε τον ίδιο τον εαυτό σας.

Εάν επιθυμείτε να πληρώσετε με την κάρτα που έχετε συνδεμένη στο account σας δεν θα σας αφήσει για αυτό και θα πρέπει να την αφαιρέσετε.

Στην σελίδα πληρωμής επιλέγετε πληρωμή ως επισκέπτης και όχι ως χρηστης.

Μόλις συμπληρώσετε τα στοιχεια σας θα σας ζητήσει να κάνετε εγγραφη ή να συνεχίσετε ως επισκέπτης.

Θα πρέπει να πατήσετε συνεχεια ως επισκέπτης.

Μόλις πληρώσετε θα δείτε τα χρήματα στο paypal σας διαθέσιμα για αγορές.

Μπορείτε να ψωνίσετε από όλα τα ξένα sites που χρησιμοποιούν paypal μέσω του balance σας.

Προσοχή: Αν ο λογαριασμός που θα προσθέσετε τα χρήματα είναι καινούργιος αυτός θα χρειαστεί να περάσουν 21 μέρες απο την στιγμή που θα τα προσθέσετε για να τα ξεκλειδώσει το paypal.

Για απορίες πείτε μου.

:)

καλημερα και καλως σας βρηκα.

Με τα παραπανω εχω προβλημα.

Με αυτη τη σειρα που αναφερετε δεν μου βγαινουν αυτες οι επιλογες.

π.χ. στο 4ο βημα οπως αναφερετε δεν μου εχει επιλογη για αλλο mail.

Mηπως χρειαζεται καποια αλλη σειρα που θεωρειτε αυτονοητη και δεν τη γνωριζω;

Αν μπορειτε πες τε μου αναλυτικα.

Ευχαριστω πολυ.

Καλημερα και παλι.

Πριν κανω οτιδηποτε αλλο ξαναδοκιμασα τα παραπανω και αντιθετα με χτες προχωρησε στην σελιδα που μου ειπατε.

Συνεχισα ολη την διαδικασια και εχω φτασει στο σημειο που φαινονται τα χρηματα μεσα στο paypal μου.

Μου λεει λοιπον οτι η συναλλαγη ειναι εκρεμεις.

Αυτο που δεν ξερω ειναι πως να πληρωσω και να προχωρησω παρακατω.

Σας στελνω και μια φοτο της τελευταιας εικονας γιατι για καποιο λογο δεν μου κανει prtsc.

IMG_20151030_104432.jpg

Ευχαριστω.

Μου ηρθε ενα μηνημα στο δευτερο mail που μου λεει να συνδεθω για να πληρωσω.

Μολις λοιπον παω να μπω με τους κωδικους μου δεν μπαινει και μου βγαζει αυτη τη σελιδα.....

IMG_20151030_111722.jpg

Ενω αν ανοιξω νεα καρτελα συνδεομαι κανονικα.

IMG_20151030_104432.jpg

IMG_20151030_111722.jpg

IMG_20151030_104432.jpg

IMG_20151030_111722.jpg

IMG_20151030_104432.jpg.88e3c9404f02ef83

IMG_20151030_111722.jpg.69a0e0da6c1ddbb0

Ευχαριστώ πολύ ShopManiac,

Οι κατατοπιστικές οδηγίες σου με έσωσαν...

Αγόρασα 4 προϊόντα με 30¤, που εδώ δε θα τα έβρισκα ούτε με 100¤.

Είμαι άραγε προδότης;

ΥΓ. Η λεπτομέρεια της λεπτομέρειας: το ποσοστό που κρατάει το paypal για τη μεταφορά των χρημάτων είναι 3,4% κι όχι 3,5% (το 0,035% που αναφέρεις αρχικά είναι λάθος, στην επόμενη γραμμή με το παράδειγμα το διορθώνεις)...

theodoros, όπως έγραψε πολύ σωστά ο shop-maniac όταν μπαίνεις από το δεύτερο mail για να στείλεις τα χρήματα στον paypal λογαριασμό σου θα το κσνεις σαν επισκέπτης.

Στο 2o screenshot σου πάτα στη επιλογή κάτω δεξιά "Pay with my crefit or debit card"

theodoros, όπως έγραψε πολύ σωστά ο shop-maniac όταν μπαίνεις από το δεύτερο mail για να στείλεις τα χρήματα στον paypal λογαριασμό σου θα το κσνεις σαν επισκέπτης.

Στο 2o screenshot σου πάτα στη επιλογή κάτω δεξιά "Pay with my crefit or debit card"

Πολύ σωστά. Θα πρέπει να συνδεθείς ως επισκέπτης.

Ευχαριστώ πολύ ShopManiac,

Οι κατατοπιστικές οδηγίες σου με έσωσαν...

Αγόρασα 4 προϊόντα με 30¤, που εδώ δε θα τα έβρισκα ούτε με 100¤.

Είμαι άραγε προδότης;

ΥΓ. Η λεπτομέρεια της λεπτομέρειας: το ποσοστό που κρατάει το paypal για τη μεταφορά των χρημάτων είναι 3,4% κι όχι 3,5% (το 0,035% που αναφέρεις αρχικά είναι λάθος, στην επόμενη γραμμή με το παράδειγμα το διορθώνεις)...

Ευχαριστώ για την παρατήρηση το διόρθωσα! :)

Προδότης όχι, καταναλωτής ναι :kefatos:

theodoros αν αντιμετωπίζεις ακόμα πρόβλημα πες μου

Παιδια το προχωρησα το θεμα.

Ολα οκ.

Εκανα και 2 παραγγελιες και τωρα θα περιμενω να δω τι θα γινει.

Ελπιζω να πανε ολα καλα.

Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ολους σας για τη βοηθεια.

Παιδια το προχωρησα το θεμα.

Ολα οκ.

Εκανα και 2 παραγγελιες και τωρα θα περιμενω να δω τι θα γινει.

Ελπιζω να πανε ολα καλα.

Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ολους σας για τη βοηθεια.

:sHa_thumbsup2:

Οτιδήποτε χρειαστείς μην διστάσεις να μας πεις... καλες αγορές! :kefatos:

Καλημέρα σε όλα τα μέλη αυτής της μεγάλης παρέας.

Λέγομαι Χρήστος, παρακολουθώ συχνά τις συζητήσεις σας και έως τώρα έβρισκα λύσεις στις απορίες μου. Δεν γράφτηκα ως τώρα μέλος γιατί καταλάβαινα ότι δεν θα πρόσφερα κάτι παραπάνω στις λύσεις που προτείνετε στα διάφορα προβλήματά μας.

Τώρα όμως έχω μία απορία. Μετά την επιλογή "Pay with credit or debit card", το Paypal λογικά θα συζητήσει κάποια κάρτα. Ποια κάρτα πρέπει να βάλω; Μπορώ να βάλω μία οποιαδήποτε άλλη κάρτα από αυτήν που ήδη χρησιμοποιώ στο Paypal με το "αρχικό" μέιλ μου, ή ακόμα και αυτήν την ίδια; Σημειώνω ότι διάβασα τις εξαιρετικές οδηγίες του ShopManic, ο λόγος όμως που δεν τις εφάρμοσα ακόμα είναι ο φόβος μου μη τα κάνω μαντάρα...

Ευχαριστώ.

Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας Χρήστο.

Αν βάλεις την ίδια κάρτα που έχεις στο λογαριασμό σου κατά 99% δεν θα σου επιτρέψει την συναλλαγή λέγοντας σου ότι χρησιμοποιείται είδη από άλλον χρηστη. Εγώ την δικιά μου κάρτα την έσβησα από το λογαριασμό μου για να μπορώ να την χρησιμοποιώ με το παραπάνω κόλπο. Διαφορετικά θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις άλλη κάρτα.

Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς μην διστασεις να μου πεις.

Ομολογώ ότι τέτοια αμεσότητα απάντησης δεν την περίμενα!

Εννοείται πως μόλις ολοκληρώσω τη διαδικασία θα σας ανακοινώσω τα αποτελέσματα.

Χίλια ευχαριστώ ShopManiac!

Καλημέρα σε όλα τα μέλη αυτής της μεγάλης παρέας.

Λέγομαι Χρήστος, παρακολουθώ συχνά τις συζητήσεις σας και έως τώρα έβρισκα λύσεις στις απορίες μου. Δεν γράφτηκα ως τώρα μέλος γιατί καταλάβαινα ότι δεν θα πρόσφερα κάτι παραπάνω στις λύσεις που προτείνετε στα διάφορα προβλήματά μας.

Τώρα όμως έχω μία απορία. Μετά την επιλογή "Pay with credit or debit card", το Paypal λογικά θα συζητήσει κάποια κάρτα. Ποια κάρτα πρέπει να βάλω; Μπορώ να βάλω μία οποιαδήποτε άλλη κάρτα από αυτήν που ήδη χρησιμοποιώ στο Paypal με το "αρχικό" μέιλ μου, ή ακόμα και αυτήν την ίδια; Σημειώνω ότι διάβασα τις εξαιρετικές οδηγίες του ShopManic, ο λόγος όμως που δεν τις εφάρμοσα ακόμα είναι ο φόβος μου μη τα κάνω μαντάρα...

Ευχαριστώ.

Εγω ειχα μεσα στο paypal μια προπληρωμενη την οποια την διεγραψα και εβαλα για να πληρωσω τη δικη μου χρεωστικη και προχωρησε μια χαρα.

Χτες μαλιστα ειδα μετα απο 2 μερες στην αναλυση της κινησης μου μεσα στην τραπεζα οτι χρεωθηκε κανονικα.

Οποτε ολα ΟΚ.

Γεια σας και πάλι

Επανέρχομαι για να πω ότι με τις οδηγίες του ShopManiac μετέφερα άμεσα στο paypal balance 50ευρώ (καθαρά περίπου 48ευρώ). Δεν αναγκάστηκα να διαγράψω την VISA που χρησιμοποιούσα στο paypal. Απλά στο δεύτερο μέιλ έβαλα την κάρτα Debit Mastercard Eurobank της συζύγου μου (εντάξει βρήκα το πιο εύκολο θύμα... Βέβαια, το τελικό θύμα θα είμαι εγώ γιατί το 50άρι θα μου βγει 100άρι...). Το paypal δεν μου ζήτησε κάτι άλλο, ούτε φαίνεται να μου θέτει προθεσμία προκειμένου να μπορέσω να χρησιμοποιήσω τα χρήματα.

Αυτά προς το παρόν. Μόλις χρειαστεί να αγοράσω κάτι από το ebay θα σς ενημερώσω για τυχόν προβλήματα-παραξενιές που μπορεί να βγουν στο paypal.

Απο ότι γνωρίζω δεν υπάρχει προθεσμία στην διαθεσιμότητα των χρημάτων.

Επιπλέον όταν επιστρέψουν τα πράγματα στους φυσιολογικούς ρυθμούς αν κάποιος έχει στο paypal balance του 4 ευρω και θέλει να πληρώσει κατι 10 ευρω το paypal θα του δώσει την επιλογή να πληρώσει ένα μέρος του ποσού με το balance δηλαδή τα 4 ευρω και τα υπόλοιπα 6 με την κάρτα. Δεν υπάρχει το άγχος να μείνουν χρήματα μέσα στον λογαριασμό :)

Βέβαια, το τελικό θύμα θα είμαι εγώ γιατί το 50άρι θα μου βγει 100άρι...).

:agreed: χαχα

Γεια σας οι οδηγιες σας ειναι πολυ βοηθητικες. Ωστοσο θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να κανω διαγραφη της καρτας απο τον αρχικο λογαριασμο μου paypal και επισης υπαρχει προβλημα στη διαδικασια εαν εκτος απο το request που εκανα απο το νεο λογαριασμο paypal κανω κ send money απο τον παλιο;; ελπιζω να βγαινει νοημα οπως το εγραψα...ευχαριστω

Για να σβήσεις την κάρτα θα πρέπει να πας στο μενού στην επιλογή Profile και στην συνεχεια να πατήσεις Add or Edit Credit Card.

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτό που θέλεις να κανεις, αλλα δεν χρειάζεται δεύτερος λογαριασμός με τον τρόπο που περιγραφω στο πρώτο μήνυμα.

Για να σβήσεις την κάρτα θα πρέπει να πας στο μενού στην επιλογή Profile και στην συνεχεια να πατήσεις Add or Edit Credit Card.

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτό που θέλεις να κανεις, αλλα δεν χρειάζεται δεύτερος λογαριασμός με τον τρόπο που περιγραφω στο πρώτο μήνυμα.

Εχετε δικιο ευχαριστω και συγγνωμη. Εκτελεσα τα αριθμημενα βηματα που εχετε στο πρωτο μηνυμα ομως δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινουν αυτα που εχετε γραψει απο κατω. Πού θα συνδεθω οχι ως χρηστης αλλα σαν επισκεπτης. Συγχωρεστε τις ερωτησεις μου αλλα δεν εχω εμπειρια σε αυτα γενικα. και παλι ευχαριστω

Το email που ζητάει να πληρώσετε το ποσο που εσεις επιλεξατε εχει ενα συνδεσμο Pay Now.

Σε εκείνη την σελίδα θα πρέπει να επιλέξετε πληρωμή ως επισκέπτης.

Καλησπέρα, σωστός και έξυπνος τρόπος για να βάζουμε λεφτά στο balance μας.

Εγώ κάνω αγορές κανονικά παντού μέσω MoneySafe https://www.facebook.com/moneysafecardofficial

Αλλά μου είναι πιο εύκολο να φορτώσω χρήματα στην MoneySafe η οποία είναι ήδη συνδεδεμένη με το PayPal

και να κάνω όποια αγορά θέλω και χωρίς να τρέχω με χρεωστικές, τράπεζες κτλπ.

Η μόνη χρέωση που "τραβάει" είναι στην κατάθεση 4% ανεξαρτήτου ποσού και έχει 1,5 ευρώ το μήνα χρέωση, εντάξει τσάμπα δεν μπορεί να είναι... εδώ μας χρεώνουν οι τράπεζες 0,50 σε κάθε συναλλαγή και 4¤ σε εμβάσματα... αλλά καταλαβαίνω πως κάπως αυτή

η κάρτα πρέπει να επιβιώσει... αλλά έχει πολλά καλά και θετικά όπως η ανάληψη σε περίπτωση που θέλω χρήματα

και φυσικά ότι είναι κάρτα και όχι voucher... και εννοείται πως κάνω αγορές όπου θέλω ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ paypal.

Αυτά ελπίζω να βοήθησα.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ , EYXARISTOYME GIA TON TROPO ΝΑ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΡΑΓΗ ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ --------- . ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ TON ΦΙΛO BEN 69 ΕΑΝ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΑς ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ MONEY SAFE MPOROYME NA KANOYME AΓOREΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ? . ΤΗΝ ΔΕΧΕΤΕ ΤΟ PAY PAL ??? . -----ΤΟ ΞΑΝΑΡΩΤΩ ...... ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΚΑΡΤΕς ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΕΧΟΥΝ ΦΡΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟ PAY PAL . ΕΓΩ ΑΣ ΠΟΥ ΜΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΠΟ ΤΟ EΒAY ΜΕΣΩ ΤΟΥ PAY PAL ΤΙΠΟΤΑ !! . ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΒΑΥ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΜΕΣΩ ΤΟΥ PAY PAL ?? .

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ , EYXARISTOYME GIA TON TROPO ΝΑ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΡΑΓΗ ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ --------- . ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ TON ΦΙΛO BEN 69 ΕΑΝ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΑς ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ MONEY SAFE MPOROYME NA KANOYME AΓOREΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ? . ΤΗΝ ΔΕΧΕΤΕ ΤΟ PAY PAL ??? . -----ΤΟ ΞΑΝΑΡΩΤΩ ...... ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΚΑΡΤΕς ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΕΧΟΥΝ ΦΡΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟ PAY PAL . ΕΓΩ ΑΣ ΠΟΥ ΜΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΠΟ ΤΟ EΒAY ΜΕΣΩ ΤΟΥ PAY PAL ΤΙΠΟΤΑ !! . ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΒΑΥ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΜΕΣΩ ΤΟΥ PAY PAL ?? .

Καλησπέρα, ναι μου την σύνδεσε αμέσως το paypal.

Αγοράζω ebay κανονικότατα. Πλέον το μόνο μου πρόβλημα είναι το shipping που δεν στέλνουν όλοι στην Ελλάδα. χαχαχαχα

Στο PayPal έγινε η χρέωση των 1.5 ευρώ, και αμέσως έβαλα τον κωδικό και ενεργοποιήθηκε.

Λειτουργεί κανονικά αλλά θα πρέπει να έχεις υπόλοιπο στην MoneySafe (λογικό....)

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε

Πρέπει να είστε μέλος για να έχετε την δυνατότητα να σχολιάσετε

Δημιουργήστε λογαριασμό

Εγγραφείτε γρήγορα, εύκολα, και δωρεάν.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό?

Συνδεθείτε τώρα

Σχετικα με το shopforum.gr

Shopforum.gr: Η πρώτη κοινότητα καταναλωτών για ανταλλαγή χρήσιμων πληροφοριών όσον αφορά τις αγορές καθώς, και την αξιολόγηση των προϊόντων / υπηρεσιών που έχουν αγοράσει ήδη τα μέλη της.

Ακολουθήστε μας

Facebook

Τελευταία tweets

Διαφήμιση